Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


vps-security

Bezpieczeństwo serwera VPS

Bardzo często pomijane są czynniki bezpieczeństwa serwerów VPS. Trzeba wziąć pod uwagę, że są to serwery które potencjalnie mogą służyć do działalności przestępczych, a ponieważ każdy użytkownik odpowiada za niego, jest zobowiązany do zabezpieczenia go.

Zbyt łatwe hasło

Po analizie wielu przypadków dotyczących problemów z VPS, na pierwszym miejscu jest używanie zbyt prostego hasła dla popularnych loginów użytkowników tworzonych na VPS. Np. użytkownik ts3, hasło ts3. W sieci jest mnóstwo robaków, które włamują się na serwery. Twój VPS staje się takim robakiem, gdy inny robak zainstaluje na nim to oprogramowanie. I tak łańcuszek robali, które są częścią botnetu rośnie w nieskończoność. Dlatego Hosting TitanAXE blokuje natychmiast VPS, które są jego częścią botnet i posiadają uruchomione szkodliwe oprogramowanie.

Nielegalne oprogramowanie

Najczęstszą przyczyną problemów jest instalowanie oprogramowania z nieznanego źródła, czyli wszelkiego rodzaju cracków, nielegalnych wersji i innych rzeczy, które są dystrybuowane nielegalnie. Serwery, na których jest uruchamiane takie oprogramowanie, są blokowane, archiwizowane do celów dowodowych i poddawane reinstalacji, jako potencjalnie niebezpieczne.

Ponadto, należy zauważyć, że korzystanie z nielegalnego oprogramowania jest prawnie zabronione i my, jako dostawca serwerów, ściśle współpracujemy ze stronami poszkodowanymi, tj. dostawcami oprogramowania, które w sposób nielegalny jest użytkowane na naszych serwerach. Kary finansowe są bardzo dotkliwe i nie będziemy w żaden sposób bronić aktywności naszych Klientów, którzy korzystają z pirackich wersji programów na naszych VPS.

Oprogramowanie uruchomione root'em

Następną - bardzo częstą przyczyną problemów jest uruchamianie oprogramowania użytkownikiem root. Jest to absolutnie NIEDOZWOLONE z uwagi na możliwość ingerencji w cały system operacyjny VPS z poziomu tego programu. Zakładając dobre intencje uruchomionego programu, może on - mimo wszystko, zostać zhakowany, przez jego lukę w zabezpieczeniach, która normalnie nie jest wrażliwa, ale przy uruchomieniu programu użytkownikiem root staje się on niebezpieczny.

Zbyt otwarty Firewall

Częstym źródłem problemów jest też zbyt ogólne reguły firewall, przez co sama usługa firewall staje się bezużyteczna. Otwierając zbyt duży zakres portów, usługi wrażliwe na ataki stają się widoczne z Internetu dla potencjalnych włamywaczy.

Trzeba tutaj zauważyć, że „włamywaczami” często są programy typu malware i rootkit, które rozsyłane są właśnie z nielegalnym oprogramowaniem. Można powiedzieć, że osoby korzystające z nielegalnego oprogramowania, sami sobie kopią dołek.

vps-security.txt · ostatnio zmienione: 2017/11/27 10:34 przez marcinc