====== Bezpieczeństwo serwera VPS ======
Bardzo często pomijane są czynniki bezpieczeństwa serwerów VPS. Trzeba wziąć pod uwagę, że są to serwery które potencjalnie mogą służyć do działalności przestępczych, a ponieważ każdy użytkownik odpowiada za niego, jest zobowiązany do zabezpieczenia go.
===== Zbyt łatwe hasło =====
Po analizie wielu przypadków dotyczących problemów z VPS, na pierwszym miejscu jest używanie **zbyt prostego hasła** dla popularnych loginów użytkowników tworzonych na VPS. Np. użytkownik ts3, hasło ts3. W sieci jest mnóstwo robaków, które włamują się na serwery. Twój VPS staje się takim robakiem, gdy inny robak zainstaluje na nim to oprogramowanie. I tak łańcuszek robali, które są częścią botnetu rośnie w nieskończoność. Dlatego Hosting TitanAXE blokuje natychmiast VPS, które są jego częścią botnet i posiadają uruchomione szkodliwe oprogramowanie.
===== Nielegalne oprogramowanie =====
Najczęstszą przyczyną problemów jest **instalowanie oprogramowania z nieznanego źródła**, czyli wszelkiego rodzaju cracków, nielegalnych wersji i innych rzeczy, które są dystrybuowane nielegalnie. Serwery, na których jest uruchamiane takie oprogramowanie, są blokowane, archiwizowane do celów dowodowych i poddawane reinstalacji, jako potencjalnie niebezpieczne.
Ponadto, należy zauważyć, że korzystanie z nielegalnego oprogramowania jest prawnie zabronione i my, jako dostawca serwerów, ściśle współpracujemy ze stronami poszkodowanymi, tj. dostawcami oprogramowania, które w sposób nielegalny jest użytkowane na naszych serwerach. Kary finansowe są bardzo dotkliwe i nie będziemy w żaden sposób bronić aktywności naszych Klientów, którzy korzystają z pirackich wersji programów na naszych VPS.
Nigdy nie wolno uruchamiać programów z nieznanego źródła! Narażasz się na **poważne problemy**!
===== Oprogramowanie uruchomione root'em =====
Następną - bardzo częstą przyczyną problemów jest **uruchamianie oprogramowania użytkownikiem //root//**. Jest to **absolutnie NIEDOZWOLONE** z uwagi na możliwość ingerencji w cały system operacyjny VPS z poziomu tego programu. Zakładając dobre intencje uruchomionego programu, może on - mimo wszystko, zostać zhakowany, przez jego lukę w zabezpieczeniach, która normalnie nie jest wrażliwa, ale przy uruchomieniu programu użytkownikiem **root** staje się on niebezpieczny.
Nigdy nie wolno uruchamiać programów użytkownikiem **root**!
===== Zbyt otwarty Firewall =====
Częstym źródłem problemów jest też zbyt ogólne reguły firewall, przez co sama usługa firewall staje się bezużyteczna. Otwierając zbyt duży zakres portów, usługi wrażliwe na ataki stają się widoczne z Internetu dla potencjalnych włamywaczy.
Trzeba tutaj zauważyć, że "włamywaczami" często są programy typu malware i rootkit, które rozsyłane są właśnie z **nielegalnym oprogramowaniem**. Można powiedzieć, że osoby korzystające z nielegalnego oprogramowania, sami sobie kopią dołek.
Należy otwierać na Firewall w panelu tylko wymagane porty!