Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


java_-_zarzadzanie_pamiecia

Java - zarządzanie pamięcią

W tej sekcji wyjaśniamy jak Java zarządza pamięcią. Pozwoli to zrozumieć zasady i mechanizmy alokowania i zwalniania pamięci przez JVM (Java Virtual Machine).

Rodzaje pamięci

Java (JVM) korzysta z dwóch głównych rodzajów pamięci: Heap (sterta na obiekty) i MetaSpace (dane klas i inne statyczne dane). Sprawdzając użycie pamięci na serwerze poleceniem typu /mem zawsze sprawdza się ilość wolnej pamięci w obszarze sterty (heap) dla zwykłych obiektów, a nie całość przydzielonej pamięci dla procesu Java.

Alokowanie i zwalnianie pamięci

Java wykorzystuje Garbage Collector - specjalny mechanizm „odśmiecania pamięci”, ponieważ w odróżnieniu do innych języków programowania takich jak C/C++, programista nie musi dealokować / niszczyć obiektów po ich wykorzystaniu. Zamiast tego, specjalny program wykonuje tą żmudną pracę za niego.

Ma to swoje konsekwencje w wydajności. Podczas sprzątania śmieci, cały proces Java musi być na moment wstrzymany, czyli przez ułamek sekundy serwer nie pracuje. Dodatkowo, wymagane są zasoby CPU na wykonanie tej operacji - a obiektów do zniszczenia są miliony. Dlatego Java uruchamia proces sprzątania bardzo rzadko - zwykle, gdy brakuje już pamięci.

Im więcej RAM, tym większe zużycie

Jak to zostało już wspomniane, Java zwalnia pamięć gdy jej potrzebuje w innym miejscu. Często zdarza się tak, że im więcej RAM serwer ma przypisane, tym większe jego zużycie. Np. dla serwera 1500MB RAM po starcie zużycie wynosi ok 1000MB, gdy dla serwera 8000MB po starcie nierzadko widać 3000MB. Dlaczego? Java nie usuwa z pamięci śmieci, gdy pamięci jest pod dostatkiem. Hosting ustawia domyślnie moment uruchomienia się Garbage Collector na 1/2 przydziału pamięci, po to aby zwiększyć wydajność serwerów Minecraft. Java nie zacznie sprzątać (zwalniać) pamięci, jeżeli nie przekroczy połowy przydziały pamięci (dla 1500MB to 750MB).

Serwer używa 100% pamięci!

Tak ma być. Tylko wtedy pamięć jest optymalnie wykorzystywana. Hosting nie zwalnia sztucznie pamięci, bo to jest pamięć, którą klient zakupił i serwer powinien ją wykorzystywać.

Objawy zwalniania i braku pamięci

Często bardzo łatwo zauważyć moment zwalniania pamięci przez Javę. Na serwerach z małą ilością pamięci RAM, Java uruchamia często Garbage Collector, co objawia się lagowaniem. To jest pierwszy objaw braku pamięci. Oczywiście gdy Java nie wyrabia się w limicie pamięci, zaczyna go przekraczać, wtedy proces Java (serwer) zostaje nagle zatrzymany przez brak pamięci. Zwyczajnie się crash'uje.

Przydział pamięci dla serwera przez Hosting

TitanAXE podchodzi profesjonalnie do aspektów przydzielania zasobów serwerom, tak aby każdy serwer dysponował zasobami, za które jego właściciel zapłacił. Dlatego każdemu serwerowi przydzielamy dokładnie tyle pamięci, ile zostało zakupione. Dodatkowo, VPS, który obsługuje dany serwer, posiada zawsze 250MB zapasu, na system operacyjny. W rzeczywistości system ten potrzebuje maksymalnie 50MB, ale dokładamy te ok. 250MB na wszelki wypadek, także po to, żeby serwer nie wyłączał się nagle, po delikatnym przekroczeniu limitu pamięci. Widać to szczególnie dobrze przy serwerach Minecraft z limitem pamięci 500MB. Da się zaalokować do ok. 750MB RAM i dopiero wtedy serwer się zrestartuje.

java_-_zarzadzanie_pamiecia.txt · ostatnio zmienione: 2021/03/25 09:42 przez marcinc